Úvod Recenze knih

Recenze knih


název knihy : Parkinsonova choroba

Autoři: Jiří Berger, Zbyněk Kalita, Igor Ulč
Nakladatelství: Maxdorf
Město: Praha
Rok vydání: 2000
Počet stran: 147
ISBN: 80-85912-13-9
cena : 160-180 Kč
Anotace

Výskyt Parkinsonovy choroby v populaci se pohybuje mezi 84–187 postižených na 100 000 obyvatel, tedy přibližně každý 1000. člověk trpí Parkinsonovou chorobou. U osob starších 60 let však zjistíme výskyt asi 1 %. Problém uvedených čísel spočívá v tom, že je mnoho chybných diagnóz na začátku onemocnění, kdy příznaky nejsou ještě plně vyvinuty.


Naše recenze

Monografie „Parkinsonova choroba“ podává poměrně rozsáhlé informace o této nemoci. Kniha je však určená spíše odborníkům než samotným pacientům. Je totiž psána odborně s použitím specifických lékařských termínů. Laik by ji rozuměl hůře, i když své si v monografii také najde.
Kniha obsahuje obrázky, grafy a schémata, které pomohou lépe pochopit chorobu, ale i další souvislosti týkající se Parkinosonovy choroby. Grafy a obrázky jsou poměrně jednoduché a přehledné.
Celkovou přehlednost monografie podtrhuje také podrobný abecední rejstřík na konci knihy, který vám umožní orientaci v textu, aniž byste museli číst celou knihu. Obsahem knihy je především detailní popis Parkinosonovy choroby. Kromě klinického obrazu tohoto onemocnění se zde více dozvíte o historii, fyziologii, patofyziologii a etiopatogenezi této nemoci. Zajímavé jsou také kazuistiky některých pacientům trpící PCH.
Popis Parkinosonovy choroby v knize není vytržen z kontextu, tzn. publikace nezačíná samotnou chorobou. Než se autoři dostanou k samotnému popisu Parkinsonovy choroby, přibližují čtenáři v samostatné kapitole celkově problematiku bazálních ganglií, středního mozku a mezimozku. V další kapitole je nastíněna problematika fyziologie extrapyramidového systému. Následující kapitoly se už týkají samotného onemocnění. Detailně zpracovaná je i kapitola zaměřující se na léčbu Parkinsonovy choroby a součástí knihy jsou i farmakoekonomické souvislosti, které se týkají PCH.
Odbornost knihy zaručuje i fakt, že každý z autorů zpracoval ty kapitoly, ke kterým má nejblíže.

název knihy : Parkinsonova nemoc: 300 tipů a rada, jak ji zvládnout lépe

Autor: Shelley Peterman Schwarz
Nakladatelství: Grada
Město: Praha
Rok vydání: 2008
Počet stran: 109
ISBN: 978-80-247-2321-1
cena : 179 Kč
Anotace

„Překlad již druhého vydání praktické publikace, která vyšla pod originálním názvem Parkonsons disease 300 tips for making life easier, je určena nemocným a jejich blízkým. Tipy a rady v knize vycházejí z mnohaletých zkušeností odborníků, pečovatelů i pacientů s touto nemocí.“


Naše recenze

Publikace je zaměřená na Parkinsonovu chorobu. Má být návodem, jak co nejlépe zvládnout tuto nemoc. Osvětluje pochyby týkající se této nemoci a snaží se pomoci pacientům i blízkým zaujmout k nemoci správný postoj. První kapitola shrnuje obecné rady pro pacienty s touto chorobou. Další kapitola je zaměřená na domov pacienta a na to, jak ho učinit co nejbezpečnější a nejpřístupnější. Rady se týkají vchodů, jednotlivých místností, osvětleních...Dále přibližuje kniha to, jak by se měl pacient cítit dobře, dočtete se také jak nejlépe komunikovat, jak zvládnout zmatek během stravování (o používání jednotlivých náčiní,jak jíst a pít), posilování sebe sama (cvičení, odpočinek, volný čas, zlepšování paměti), jak zacházet s léčebnými problémy (uchování záznamů, návštěvy lékařů...) a také autorka popisuje pobyt mezi lidmi, výpravy na výlety, balení, cestování, organizace a služby atd. Na konci knihy najdete kontakty na společnosti, které se Parkinsonovou nemocí zabývají v Čechách. Také tu je více o Světové deklaraci o Parkinsonově nemoci. Na konci knihy najdete rejstřík. Publikace je psaná čtivě a snaží se co nejvíce přiblížit čtenáři. Informace podává srozumitelně, laicky, ale přesto se zachováním odborného náhledu na téma. Kniha je přehledně členěná a neobsahuje obrázky.

název knihy : Parkinsonova nemoc - publikace určená lékařům i nemocným
Autoři: J. Roth, M. Sekyrová
Nakladatelství: Maxdorf
Město: Praha
Rok vydání: 1994
Počet stran: 67
ISBN: 80-85800-17-9
cena : v prodeji již běžně není, pouze v knihovnách
Anotace

„Tato kniha je určena především osobám trpícím Parkinsonovou nemocí a jejich příbuzným. Naší snahou je podat základní informace o vzniku, průběhu, léčbě a komplikacích této nemoci a poskytnout maximum rad, usnadňujících základní životní aktivity pacientů.“ (z předmluvy knihy)


Naše recenze

Na začátku knihy se více dočtete o autorech a o jejich kvalifikaci. Poté následuje předmluva. V úvodu autoři seznamují čtenáře se základními fakty, dále pak se zaměřují na historii nemoci, její výskyt, vznik, příznaky. Také se zabývá dalším onemocněními, které jsou podobné Parkinsonově nemoci. Dozvíte se rovněž více o léčbě, jejich principech, strategiích a komplikacích. Více se seznámíte i s podávanými léky a s neurochirurgickou léčbou. Další velká kapitola je zaměřená na rehabilitační léčbu. Kniha popisuje období neschopnosti započít pohyb, otáčení na bok, sed na lůžku, vstávání ze židle bez opěrky, ranní cvičení, chůzi po rovině, chůzi po schodech, cvičební jednotku během dne a další úkony související s rehabilitační léčbou. Poslední kapitola před závěrem dává cenné rady, a to jak nemocným, tak jejich rodině. Rady se týkají oblékání, osobní hygieny, spánku, sexuálního života, příjmu jídla, pití a léků, prostředí bytu, řízení auta a jiných činností. Kniha obsahuje poměrně hodně názorných obrázků a schémat. Publikace je velmi pěkně členěná. Nejdůležitější informace jsou buď v rámečku nebo tučné. Je cenným zdrojem, který osvětlí to, čeho si lidé s Parkinsonovou nemocí a jejich okolí nejvíce bojí.


Diskuse (8 komentářů)

Dominic, (30. 07. 2015 00:55) Reagovat
Thanks , I've recently been looking ffor info about this topic for a long time and yours is the greatest I've came upon till now.However, what about the conclusion? Are you positive in regards to the source?my blog post - Mr.MakingUsmile: http://Www.Makingusmile.net,http://www.makingusmile.net/the-ultimate-list-of-career-limiting-moves/
Belen, (03. 06. 2016 23:18) Reagovat
Hi! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thanks for your time!Here is my site: Sklep z suplementami: http://www.kulturystyka24.com/sklep-z-suplementami-diety-dla-sportowcow/
Zella, (08. 06. 2016 15:09) Reagovat
Yeah bookmaking this wasn't a risky decision outstanding post!Here is my weblog :: http://bloogmoneyau.ovh: http://bloogmoneyau.ovh
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Parkinsonova-choroba.cz
Kontakty