Úvod Léčba

Léčba

Léčba Parkinsonovy choroby

Tak jako příchod této nemoci je zdlouhavý, tak je zdlouhavá i léčba. Je k ní potřeba trpělivost a komplexní přístup. Někdy je nutné vyzkoušet různé léky, než se příjde na to, co nejlépe zabírá. Nicméně je léčba možná. Musí být soustavná a při zodpovědném přístupu pacienta a při jeho spolupráci s lékaři a rehabilitačními pracovníky přináší účinnou pomoc v odstranění nebo zmírnění nepříjemných symptomů. Kvalita života se stává opět únosnou.

Léčba je vedena dvěmi směry:

  • Léky. Léky se zaměřují na zmírnění potíží, ke zlepšení přenosu vzruchů, k ochraně mozkových vzruchů (Selegilin, APO Seleg, Jumex, Requid, Mirapexin, Permax, Viregit, Akineton apod.). Lékař léky vybírá podle intenzity příznaků, jiných chorob, kterými nemocný trpí, věku a hmotnosti. U pokročilého onemocnění seč podává levodopová léčba (Isicom, Nakom), ty pomáhají vytvářet dopamin potřebný ke správné funkci mozku. K léčbě se přistupuje opatrně, po mírně se zvyšujících dávkách, aby se zabránilo nežádoucím účinkům (trávicí obtíže, zácpa, škubavé pohyby, ztuhlost). Léčba bývá návyková. V případě depresí či jiných průvodních jevech se podávají i léky, které řeší danou situaci.
  • Rehabilitace. Jde o odbornou instruktáž a rehabilitaci pod vedením školených fyzioterapeutů a lékařů.

Ve výjimečných případech se provádí tzv. DBS (hluboká mozková stimulace), při níž se do postižených oblastí mozku implantuje elektrostimulátor.


Diskuse (6 komentářů)

Honza, (13. 12. 2015 15:46) Reagovat
Dobrý den, nabízím k prodeji elektronickou stabilizační lžíci, která redukuje třes rukou. Jedná se o výrobek firmy Google, loni jsem ji pořídil babičce, která ve svých 90 letech bohužel již není schopna pochopit, jak výrobek funguje. Výrobek je nepoužitý, další info o výrobku lze nalézt např. pod http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/technika/101983-tresou-se-vam-ruce-pomuze-google-dal-se-na-zdravotni-peci/. V případě zájmu mne prosím kontaktujte na hrew@email.cz . Cena dohodou, budu rád, když tuto věc někdo využije.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Parkinsonova-choroba.cz
Kontakty