Úvod Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je záludné neurologické onemocnění, které může potkat kohokoliv. Jde o špatnou souhru procesů, které vedou k automatickým pohybovým aktivitám a jsou uloženy hluboko v mozku. Tato choroba získala své jméno po lékaři (Jamesi Parkinsonovi), který ji na začátku 19. století poprvé popsal, a tak uvedl do seznamu známých nemocí. Dobrou zprávou je, že se v dnešní době dá Parkinsonova choroba uspokojivě léčit, k úplnému uzdravení však nikdy nedojde.

Co je Parkinsonova choroba?

Jde poruchu tzv. „bazálních ganglií“ uvnitř mozku. Člověk celý život dělá spoustu věcí zcela automaticky. Sám nad nimi ve svém vědomí moc neuvažuje, obléká se, pohybuje se a přemýšlí o zcela jiných věcech. To zajišťuje mozek, který vysílá příslušné impulzy k provádění jednoduchých, ale přesto velmi důležitých pohybů. Spletence nervových vláken hluboko v mozku, mezi nimiž probíhá spojení, řídí automatické pohyby, jejich koordinaci, svalové napětí. Pokud dojde k poruše přenosu signálů mezi jednotlivými nervovými vlákny a jejich okruhy, dojde i k funkční poruše, která se projeví symptomy neurologického onemocnění, např. Parkinsonovy choroby. Přenos vzruchů zajišťuje tzv. dopamin, pokud člověk trpí jeho nedostatkem, je velká pravděpodobnost, že se u něj rozvine výše uvedené onemocnění.

Jak se Parkinsonova choroba projevuje?

Parkinsonova choroba, jejíž původní název by se dal do češtiny přeložit jako třaslavá obrna se vyznačuje především neovladatelným třesem. Je to jeden z příznaků, který je na první pohled viditelný. Existují však i jiné symptomy, záleží na stádiu choroby a individuálním zasažení mozku. Počáteční stádium Parkinsonovy choroby může být nenápadné.

  • Únava.
  • Pocit ztuhnutí a tíže končetin.
  • Občasné křeče.
  • Bolesti kloubů a zad, ztuhlost.
  • Zpomalení a poruchy chůze.
  • Třes jedné či obou horních končetin v klidovém režimu.
  • Občasný mimovolní pohyb některé z dolních končetin při chůzi (škubnutí, vykopnutí).
  • Nedostatečná mimika.

Parkinsonova choroba je typická dlouhodobým a plíživým příchodem. Je to proces, který začíná velmi nenápadně a postupně se zhoršuje. V pokročilejších stádiích, což může být v řádech měsíců i roků se původní symptomy prohlubují a nemoc se projevuje v plné síle.

  • Neovladatelný třes horních končetin.
  • Omezený pohyb.
  • Šouravá chůze, nejčastěji v mírném předklonu s ohnutými horními končetinami v loktech.
  • Nápadně maskovitý obličej s absencí mimiky.
  • Poruchy rovnováhy, pády.
  • Zácpa, případně poruchy močení.

Celkový dojem působí jako loutka s omezenou možností žádoucího pohybu, na druhé straně mimovolní třes a záškuby.

Jaká jsou rizika onemocnění Parkinsonovou chorobou?

Rizika existují, ale většinou se nemoc pozvolna objeví a nelze se tomu nijak ubránit. Neexistuje totiž žádná prevence. Samozřejmě zdravým a vyváženým životním stylem se nic nepokazí. Mezi rizikové faktory patří:

  • Dědičnost. Pokud se už nemoc v rodině objevila, je zvýšené riziko jejího vzniku.
  • Drogy. Bylo zjištěno, že heroin obsahuje určité látky, které mohou napomáhat vzniku Parkinsonovy choroby.
  • Mikrotraumata v oblasti hlavy. Opakované údery a zhmoždění hlavy, např. u sportovců (box, bojové sporty) mohou vyvolat neurologické onemocnění.
  • Otravy, toxické látky. Příliš častý styk s jedovatými látkami způsobuje změny v mozku.

Diagnostika Parkinsonovy choroby.

Jak už bylo uvedeno, Parkinsonova choroba je dlouhodobou záležitostí, neobjeví se jako náhlé onemocnění, na které se nasadí příslušná léčba, po níž onemocnění za nějakou dobu odezní. Není zde třeba ani první pomoci. Příznaky této nemoci se začínají projevovat pozvolna a postupem času nabírají na intenzitě.

Pokud se symptomy onemocnění (jak bylo popsáno výše) projeví, je nutné navštívit lékaře a po pravdě a do detailů je vylíčit. Ten nemocného odešle ke speciálnímu vyšetřeníneurologické ambulanci. Neurolog po přesném zjištění anamnézy (příznaků, rodinných dispozic apod.) a po běžném neurologickém vyšetření (mimika, reakce, rozsah a průběh pohybu, reakce, svalový tonus), nařídí další upřesňující vyšetření. Mezi ně patří:

  • Odběr krve. Vyšetřuje se zde sedimentace, krevní obraz (hladina cukru, jaterní testy, funkčnost ledvin aj.)
  • Sonografie (ultrazvuk). Zjišťuje se zejména stav krčních tepen, jejich průtok a případné změny.
  • EEG (elektroencefalograf). Pomocí snímacích elektrod umístěných na povrchu hlavy se během vyšetření zaznamenává aktivita mozku v klidovém stavu v kombinaci se změnou v dýchání, zavírání a otvírání očí apod.
  • CT mozku (počítačová tomografie). Rentgenové vyšetření mozku, většinou s aplikací kontrastní látky do krve. Snímá celkový stav mozku, cévy či případné změny.
  • NMR (nukleární magnetická rezonance). Podobně jako CT zobrazuje mozek, tentokrát působením silného magnetického pole. Vyšetření se provádí uvnitř úzké kabiny a nesmí jej absolvovat jedinci s klaustrofobií, s kardiostimulátorem a jinými kovovými náhradami v těle (šrouby, svorky, kloubní náhrady apod.).

Lékař se orientuje dle výsledků vyšetření, věku, rodinné anamnézy a příznaků. Parkinsonova choroba se nedá přesně diagnostikovat, proto musí nejprve dojít k vylučovací metodě, tedy vyloučení možnosti jiného onemocnění. Pak se ordinuje léčba. Podle jejích výsledků je možné usoudit, zda šlo o správnou diagnózu, nebo je třeba hledat dál. Je možné se splést, protože spousta nemocí může mít podobné příznaky jako Parkinsonova choroba.



Další informace o zdravotních problémech najdete na webech Plané neštovice a Žaludeční vředy.

Léčba Parkinsonovy choroby.

Tak jako příchod této nemoci je zdlouhavý, tak je zdlouhavá i léčba. Je k ní potřeba trpělivost a komplexní přístup. Někdy je nutné vyzkoušet různé léky, než se příjde na to, co nejlépe zabírá. Nicméně je léčba možná. Musí být soustavná a při zodpovědném přístupu pacienta a při jeho spolupráci s lékaři a rehabilitačními pracovníky přináší účinnou pomoc v odstranění nebo zmírnění nepříjemných symptomů. Kvalita života se stává opět únosnou.

Léčba je vedena dvěmi směry:

  • Léky. Léky se zaměřují na zmírnění potíží, ke zlepšení přenosu vzruchů, k ochraně mozkových vzruchů (Selegilin, APO Seleg, Jumex, Requid, Mirapexin, Permax, Viregit, Akineton apod.). Lékař léky vybírá podle intenzity příznaků, jiných chorob, kterými nemocný trpí, věku a hmotnosti. U pokročilého onemocnění seč podává levodopová léčba (Isicom, Nakom), ty pomáhají vytvářet dopamin potřebný ke správné funkci mozku. K léčbě se přistupuje opatrně, po mírně se zvyšujících dávkách, aby se zabránilo nežádoucím účinkům (trávicí obtíže, zácpa, škubavé pohyby, ztuhlost). Léčba bývá návyková. V případě depresí či jiných průvodních jevech se podávají i léky, které řeší danou situaci.
  • Rehabilitace. Jde o odbornou instruktáž a rehabilitaci pod vedením školených fyzioterapeutů a lékařů.

Ve výjimečných případech se provádí tzv. DBS (hluboká mozková stimulace), při níž se do postižených oblastí mozku implantuje elektrostimulátor.

Závěr

Parkinsonova choroba je opravdu velmi nepříjemné onemocnění se spoustou různorodých příznaků, které zatím nelze úplně vyléčit. Se správným přístupem a včasnou léčbou však jde ovlivnit jak průběh nemoci, tak i kvalita života nemocného.


Diskuse (83 komentářů)

jirka Těšil, (07. 03. 2010 18:59) Reagovat
můj ošetřující lékař mi naordinoval "lékové prázdniny". Probíhalo to tak, že jsem po dobu 3 týdnů dostával 3x denně 500 ml infuzi PK MERZ + každé 2 hodiny od 6.00 do 18.00 hod. 1/2 tbl. ISICOM 250. Mám stavy, že sebou opravdu hodně "mrskám" a nebo se v křeči nemohu ani pohnout/mám léky na dosah a nemohu si pro ně ani sahnout/.. Včera jsem vzdálenost 2 m překonával 3 hodiny. Když se mi povedlo spolknout 1 tbl. isicim 250, tak jsem se asi za 15 min. potavil na nohy a za dalších 5 minut normálně chodil jako zdravý. Za dalších 30 min. už jsem ale sebou opět mrskal. Nevím o nikom, u koho by se stavy takto střídaly.Máte-li s tím někdo zkušenost,napište prosím. Taky jsem někde zachytil, že někde- tuším v Brodu/ale nevím v kterém/, určují diagnozu pomocí gamakamery. Máte-li o tom povědomost, dejte,prosím, také vědět. Nejsem totiž přesvědčen, že "moje" diagnoza je správná. Děkuji
Knut, (22. 12. 2010 22:18) Reagovat
Totéž je u mého dědy. Je ale pravda, že Isicom 250 u něj zabírá alespoň na 2 hodiny, a ne na půlhodinu.
Jana, (29. 03. 2010 15:06) Reagovat
Dobrý den,mám dotaz.Jemi 33 a uš strašně dlouho mám intenzivní třes rukou a někdy i v oblyčeji. Uš měsíc mám nepřetržitý tik v levém dolním víčku.V noci mám zimnici několikrát za noc se budím a mám hroznou žízeň.Jsem dost unavená co stím. V 20.00 uš spím protože déle nevydržím .Poraďte mi prosím.Děkuji za odpověď.
Květa, (17. 05. 2011 08:01) Reagovat
Neváhejte a obraťte se na odborníky.Zbytečně se trápíte a stav se sám nezlepší.Buďte trpělivá a věřte,že Vám chce lékař opravdu pomoci.Nic nevzdávejte.Bude zase lépe.Může to trvat i rok a více, než postřehnete,že je Vám lépe.Že to s Vámi třese méně a nebo už vůbec.
štěp, (16. 06. 2011 21:00) Reagovat
čau Jano okamžitě zajdi za svým obvodním ať tě pošle na odborné neorologické vyšetření! Já měl záškuby rukou a hlavy, poslali mě na neurologii udělali všechny možné vyšetření,eeg ct atd pak psychologické vyšetření, a u mně diagnostikovali depresi-léčba antidepresivy,relaxace a pomáhá mi to. Můžeš mít to samé, ale fakt nejsem odborník,abych ti přesně řekl co ti je. Obrať se na svého obvodního,a to hned, není na co čekat!!!Přeju brzké uzdravení.
Ajda, (23. 10. 2012 11:36) Reagovat
Chtěla jsem se zeptat, co se týče té deprese...To jste měla jen ty záškuby, nebo i klasické psychické problémy jako sklíčenost atd. Já mám v poslední době také problémy se záškuby, navíc se necítím ani po psychické stránce dobře, ale myslela jsem si, že deprese je už vážnější onemocnění, které se projevuje více příznaky z oblasti psychiky.
Pavla, (14. 11. 2012 09:19) Reagovat
Je hodně různých psychických onemocnění, ale i hodně druhů deprese. Nelze to určit na dálku. Nejlepší je zajít k obvoďákovi, který rozhodne, kterého specialistu byste měla navštívit. Někde jsem četla, že i deprese může být až důsledkem jiné choroby, ne vždy je primární.
veronika, (04. 12. 2012 14:54) Reagovat
Tak je to zřejmé: Rada je jen jedna. Chce to vyšetření. I kdyby vám měl na dotaz odpovídat odborník, z vašeho popisu nepozná, co vám je. Chce to odborná vyšetření. U vašich příznacích bych vyhledala lékaře co nejdříve. Držím palečky a přeji hodně zdraví.
Alis, (20. 05. 2011 11:45) Reagovat
Dobrý den. Potřebuji pomoci. Poslední dobou mám problémy a bojím se, že jde právě o tuto nemoc. Když jdu ze schodů hrozně se mi klepou nohy, když ležím na zádech a jsem opřená o lokty hrozně se mi začne klepat levá ruka a nejde to ovlivnit. Dneska jsem si žehlila vlasy a jak jsem stála, tak se mi z ničeho nic začala klepat pravá noha. Kolikrat sedím a nohy mam opřené jen o špičky a klepou se mi nohy. Vůbec nevím co to je. Bojím se jít k doktoru.
petr zorner, (29. 07. 2011 19:15) Reagovat
11.5.2001mě ortoped napichl ramenní kloubasi za 3-4hodiny se dostavil kolaps.tlak/tep 200/200 poruchy vidění po poskytnutí pomoci a odvozu ZS se stav stabilisoval a byl jsem propuštěn.za několik dní jsem potkal lékaře ZS-tak co byl tam infarkt?-Ne,ale odnesl jsem si Parkinsona.Měl jste nízkou saturaci kyslíkem.-Nevím jáká se stala chyba a byl-li postup správný (třeba EEG) Dnes užívám řadu léků Stalevo,Requip,Madopar a p.
václav andres, (31. 08. 2011 05:14) Reagovat
:roll: vážení,v roce 2004 mě diagnostikovali parkinsonovu nemoc.Až do roku 2010 to bylo utrpení nebot doktoři na mě zkoušeli od reqipu až po nevím jaké tablety. A špatně je člověku od rána do večera. Až po návštěvě poradny u sv. Anny v Brně u doc. Rektorové a následné operaci tzv.Dbs je mi po dlouhé době super. A tato operace se uskutečnila v roce 2010.A mohu poděkovat především dr.Balážovi dr.Bočkové dr. CHrastinovi a docentce Rektorové za především lidský přístup k pacientovi a jeho potřebám. Dnes rok po operaci je mi relativně ok. nemám stavy off - on. sice je mě prý jenom 57let jsem prý mladý ale to jsou jenom řeči.Neurologové a neurochirurgové od sv. Anny jsou specialisté a odborníci na svém místě a tímto jim ještě jednou děkuji.Člověk by neměl nic nikdy vzdávat a to byl můj případ snad s trochou štěstí.ale v podstatě vše byla náhoda nebo souhra náhod.kdo by měl zájem o kontakt mobil mail neváhejte a ozvěte se.
Lenka P., (03. 09. 2011 11:12) Reagovat
Dobrý den pane Andersi.Po přečtení vašeho příspěvku jsem velice ráda že jde s touto nemocí alespon trochu bojovat,a že Vám v Brně takto pomohli. Mám tatínka 64let a nedávno u něj diagnostikovali parkinsonovu chorobu.Projevuje se u něho silným třesem rukou.Do této doby jsem o této nemoci mnoho nevěděla a ted se snažím nasbírat co nejvíce informací.Proto bych Vás chtěla požádat o kontakt na odborníky v Brně ,kteří Vám pomohli.Velice vám předem děkuji a přeji Vám mnoho úspěchů v boji s touto nemocí.Nashledanou Lenka P.z Liberce
Ivo L, (07. 09. 2011 20:05) Reagovat
Dobrý den pane Andresi,Můj tatínek má také parkinsona, je mu 64 let a psychycky to snaší velmi špatně. Pravidelně dochází k doktorce v Uh.Hradišti a dnes mu jiná zastupující doktorka předepsala antidepresiva, což se mě moc nelíbí vzhledem k tomu, že nemoc u něj byla zjištěna zhruba před necelým rokem. Proto Vás tímto prosím o tel. kontakt na odborníky v tomto oboru v Brně.Moc Vám děkuji a přeji hodně zdraví.Ivo L.
Hana, (07. 11. 2011 09:51) Reagovat
Dobrý den,mému manželovi,kterému je dnes 47let byl před více než rokem diagnostikován Parkinson.Jenže pan dr.neurolog mu řekl,že ho zatím léčit nebude,at příjde až mu to bude společensky vadit.Třes je čím dál horší.Ctěl by se léčit , ale nemá důvěru v tohoto pana doktora.Proto scháním nějaký kontakt na někoho kdo už pomohl.Jsme z Břeclavi,proto bysme rádi do Brna.Prosím Vás o kontakt na koho se obrátit.Děkuji moc Hana
Luděk, (12. 11. 2011 20:47) Reagovat
Dobrý den,jestli sem ještě chodíte, prosím pošlete mi ten kontakt.Děkuji, L.P.
Milan Zmeškal, (13. 12. 2011 15:13) Reagovat
Dobrý den pane Andresi. Prosím o laskavé zaslání kontaktu na docentku Rektorovou z poradny U Svaté Anny v Brně.Velice Vám děkuji.milzme@seznam.cz
Eva, (10. 01. 2012 12:00) Reagovat
Dobrý den,prosím též o zaslání kontaktu na poradnu u sv. Anny v Brně.Děkuji
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Parkinsonova-choroba.cz
Kontakty